Tlenoterapia domowa

Koncentrator tlenu

Urządzenie przeznaczone jest do leczenia pacjenta w warunkach domowych. Z uwagi na swoje liczne zalety oraz prostotę obsługi może być z powodzeniem stosowany przez pacjentów i ich opiekunów nie posiadających specjalistycznego wykształcenia i przeszkolenia.

Koncentrator wytwarza tlen w stężeniu 90-96% poprzez oddzielenie z otaczającego go powietrza azotu. Wyprodukowany w ten sposób tlen jest następnie podawany pacjentowi poprzez wąsy tlenowe (kaniulę nosową) lub maseczkę tlenową – wedle preferencji. Zakres przepływu tlenu wynosi od 0,5 do 5,0 litra / minutę pracy.

Należy przy tym pamiętać, aby przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia, uzgodnić z lekarzem, w jakiej ilości oraz z jaką częstotliwością pacjent powinien być poddawany zabiegowi tlenoterapii.

Ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym przebywa pacjent wraz z pracującym urządzeniem, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację świeżego powietrza do odpowiedniej pracy urządzenia.

Koncentrator jest łatwy w transporcie dzięki rączce i kółkom. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość ciągłej pracy, nawet w wymiarze 24h / dobę.

 

koncentrator tlenu

Tlenoterapia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to druga, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsza przewlekła choroba w Polsce. Choruje na nią 2 miliony osób, czyli co piąty dorosły Polak, ale wielu ludzi cierpiących na POChP jeszcze nie wie, że jest chora. Co roku umiera na nią 14 tysięcy Polaków.
Statystyki są alarmujące.

Dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes Fundacji Oddech Nadziei przytacza dane, z których wynika, że jeszcze w 1990 roku choroba ta była szóstą co do częstości przyczyną zgonów na świecie, a w 2020 roku stanie się już trzecią. Wśród chorych 85-90 proc. to palacze lub byli palacze tytoniu.
POChP rozwija się bardzo podstępnie nietypowymi objawami takimi jak kaszel, kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny – pisze Rzeczpospolita.

Chory w początkowym okresie choroby nie zwraca uwagi na tego typu objawy, zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać duszność (brak tchu, zadyszka) najpierw podczas dużych wysiłków, potem mniejszych, aż do braku tchu podczas mycia się, ubierania, jedzenia i niemożności zrobienia kilku kroków po mieszkaniu.

Ostatnie lata przyniosły wiele istotnych zmian w strategii zapobiegania i leczenia POChP. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: położenie nacisku na wczesne rozpoznanie choroby, podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie czynników ryzyka, głównie palenia tytoniu, stosowanie nowoczesnego leczenia, które poprawia tolerancję wysiłku, jakość życia, zapobiega zaostrzeniom choroby, zmniejsza liczbę hospitalizacji, a przez to zmniejsza koszty leczenia i zapobiega rozwojowi ciężkich postaci choroby.

Wyniki ostatnich, przełomowych badań wykazują, że rozpoczęcie leczenia POChP w początkowych stadiach wpływa na spowolnienie postępu choroby, co przekłada się na poprawę jakości życia chorych. Jednocześnie wyniki tych badań pokazują, że stosowanie leków raz dziennie poprawia skuteczność leczenia przewlekłego poprzez lepsze stosowanie się do zaleceń lekarskich.

W ocenie Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej pomóc chorym z POChP poprzez tworzenie Poradni Antynikotynowych, w których uzyskają pomoc w rzuceniu palenia, poprzez refundację nowoczesnych leków, przeznaczenie środków finansowych na rehabilitację oddechową i leczenie niewydolności oddychania (zwiększenie nakładów finansowych na domowe leczenie tlenem, utworzenie oddziałów intensywnego nadzoru pulmonologicznego). Brak tchu nie oznacza braku chęci do walki z tą chorobą.

Obturacyjna choroba płuc (POChP) | przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) | choroby płuc | Fundacja Oddech Nadziei | Małgorzata Czajkowska-Malinowska

Tlen jest lekiem, i tak jak każdy lek należy go stosować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i dokładnie dawkować. Przedawkowanie jak i niedobór tlenu powoduje skutki uboczne.
Wskazania do tlenoperapii

POCHP
• chroniczne zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa,
• mukowiscydoza,
• schorzenia naczyń wieńcowych,
• po zawale,
• niedokrwienie mięśnia sercowego, arytmia,
• zbyt niskie jak i zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
• chroniczne stany zapalne,
• niedokrwienie kończyn,
• niedokrwienie mózgu,
• trudności w koncentracji,
• zakłócenia równowagi,
• otłuszczenie wątroby (również po chorobie alkoholowej)
• terapia towarzysząca przy schorzeniach złośliwych.

Czym jest koncentrator tlenu:

To urządzenie, które pobiera tlen z otoczenia i za pomocą technologii z użyciem zoolitu (pierwiastka naturalnego) wytwarza mieszankę z zawartością tlenu powyżej 90%. Tlen wytwarzany przez koncentrator zastępuje tlen medyczny pochodzący z butli.